Iohannis: România are nevoie de un guvern stabil și de un premier integru. Preşedintele Klaus Iohannis a semnat marți decretul privind desemnarea lui Mihai Tudose (un om cu atîtea nuanţe gri în biografie, care minte cu seninătate chiar în documentele oficiale... :).



Dorin Tudoran m-a banat pentru un comentariu în care i-am atras atenția că Marin Preda este teleormanez (Încă un 'telectual deranjat de criticile aduse Securității ceaușiste. Dorinele, dracu' te-a pus să-ți curgă din gură. Până la tine n-am mai întâlnit 'telectuali analfabeți funcțional :) (Propagandiștii semuiști mă întreabă adesea de ce critic Securitatea și dacă sunt fiu de general securist. Pe bune, acum, sunt chiar atât de proști? :).



Recomandare pentru economistul Florin Cîtu - Warren Mosler (logică elementară)
Recomandare pentru economistul Lucian Isar - Scott Sumner (e varză)

Ipoteze:
Libertarianul Bogdan Glăvan este bugetofag. Libertarianul John Galt (comentacul) este bugetofag. Libertarianul Cristian Păun este bugetar.
Concluzie:
Think tank-ul care alimentează tonetarii grobieni, de dreapta, cu raționamente din prepuțul gândirii neanderthaliene, e alcătuit din asistați social.
Ai 2 vaci sterpe și un tractor ruginit? Numele tău e John Galt, țiitorul planetei. "Survenția" la hectar și asistența socială de care te bucuri atât timp cât faci umbră pământului degeaba nu sunt decât distorsiuni ale... nuvelei.

vineri, 27 aprilie 2012

Vecine, n-ai față de politician... ești abstruz!

Update 1: "Eu personal nu mi-am spus ultimul cuvânt" - Mihai Răzvan Ungureanu
... nu-i nimic, te ajută alții:
6 glume despre căderea guvernului MRU
13 lucruri pe care nu le ştiai despre căderea guvernului Ungureanu
______________________________________________
De aici:

O nouă speranță - Mihai Răzvan Ungureanu

23 Aprilie 2012
Vă dau un motiv de optimism şi este, trebuie să recunosc, un motiv de bucurie pentru care câţiva dintre cei care lucrează cu mine sunt prezenţi în această seară aici. Şi-au creat propriile insomnii de bucurie. Să vezi că o companie în faliment, o gaură neagră se poate vinde cu de patru ori preţul, pe seama credibilităţii unui guvern care abia s-a instalat. Şi, la câteva zile după aceasta, să vezi un pachet minoritar de acţiuni vândut într-o suprasubscriere incredibilă, de peste 150%. Mie mi se pare că sunt nişte simptome bune. Probabil că e o febră, dar este febra unei frenezii economice care se naşte din nou. Eu contez pe aceasta şi atunci îi rog şi pe cei sceptici să conteze pe o schimbare. Oricum sunt de partea lor. - Confesiunile unui premier (de formă) Mihai Răzvan Ungureanu Sursa

Executantul de mârșăvii a zburat instant... cică a intrat în istorie cu cel mai scurt mandat de prim-ministru.
Lobiștii au muncit de pomană, trebuie să renegocieze, să achite alte comisioane, să angajeze paparudele altora.
Așa-i când se dă cu picioru' la... stabilitate.
Vin ai noștri, pleacă ai noștri... da' marile reforme băsiste sunt negociate de ani de zile, datoriile către japițele din umbră nu pot fi achitate decât cu o majoritate puternică.
Cine avea nevoie să complice lucrurile în halu' ăsta?

Păcat de el, maică, nu era el briliant, nici carismatic, da' era ascultător. Dădea bună ziua pe scară, binecrescut; părinții, oameni serioși și liniștiți... mare păcat... să pățească așa rușine, maică...

marți, 24 aprilie 2012

Legea sănătăţii, de la asiguratori până la... celelalte japiţe din guvern şi FMI

sau
Unde duce reformarea sistemului sanitar, impusă de Băsescu ... 2

Data trecută s-a lăsat cu o revoluţie reprimată de serviciile secrete.

Conform Institutului pentru Politici Publice (IPP), proiectul legii sanatatii reprezintă o afacere de 8 miliarde Euro anual pentru asiguratorii privati. Institutul pentru Politici Publice condamna noul proiect dupa care ar urma sa fie organizat sistemul medical din Romania si pentru ca nu se preocupa temeinic de imbunatatirea calitatii actului medical, dar ca insista sa privatizeze netransparent, radical si cu mari premise de abuz, actualul sistem de sanatate, fara o minima analiza de impact a masurilor anticipate a fi luate odata cu intrarea in vigoare a legii.


Eu m-am referit în special la efectele pe care le va avea o astfel de "reformă" prostovenească, a la Băsescu, asupra tălparului... de rând, şmenurile de partid, interesele găştilor SECURISTE din asigurări precum şi cele ale agenturilor financiare fiind practic un dat de la... dumnezeii mă-sii.

Mă rog (pentru că suntem în postpostul paştelui :), de la revoluţia reprimată de serviciile secrete şi până în prezent, părţile interesate în afacerea "legea sănătăţii" n-au precupeţit nicio clipă să mănânce căcat în mijloacele de informare în masă... amorfă, cum ar fi hârtiile de manipulat proşti de behăie... Ziarul Financiar şi Capital:

31 ian 2012
Boc: Noua lege a sănătăţii este prioritară şi va fi aplicată începând cu acest an
7 mar 2012
Băsescu pledează în Parlament pentru adoptarea Legii sănătăţii şi a reorganizării administrative
14 mar 2012
Ungureanu: Legea sănătăţii rămâne un obiectiv, poate fi adaptată la o formulă de acceptare publică
28 mar 2012
Ritli, Cepoi şi Puţă vorbesc despre proiectul legii sănătăţii
30 Mar 2012
Premierul a cerut ca legea sănătăţii să fie gata până în aprilie
28 mar 2012
FMI cere legea sănătăţii până la vară

În aceeaşi perioadă, presa de scandal... virtual, aşa-zis de bişniţ, a continuat să-i publice contra cost pe zoioşii din asigurări, răniţi... bineînţeles de criză:

29 feb 2012
Piaţa de asigurări a scăzut sub 1,9 miliarde de euro anul trecut
23 Apr 2012
Asigurătorii mari au dat afară 8% din angajaţi anul trecut

Dintre numeroasele staruri vânturate, una singură mi-a atras atenţia şi... pasiunea pentru investigarea influenţei banului nemuncit asupra naturii umane de la ţară.
Este vorba despre acest Jerry Lewis al asiguratorilor din România, Theodor Alexandrescu.

Theodor Alexandrescu + Sanatatea - ultimul bastion al reformelor
Theodor Alexandrescu + In sanatate este nevoie de reforma fortata
Theodor Alexandrescu + Nu ne vindem sănătatea

Specific faptul că_colectarea unor sume de bani, însuşirea unor comisioane şi plata unor "despăgubiri" nu reprezintă muncă. Pe de altă parte, activitatea de lobby şi manipularea continuă prin mass-media, finalizate cu trecerea unor normative privind diverse reformări sistemice reprezintă o muncă... titanică... răsplătită pe măsură.

Şi pentru că tot ce am spus până acum nu sunt decât teorii ale conspiraţiei generate de o minte bolnavă, vă las să vă delectaţi cu un studiu de caz efectuat asupra sistemelor reformate din SUA şi Canada aflate, zic eu, la apogeu' evolutiv.
What do hospitals charge to remove an appendix? The startling answer is that it could be the same as the price of a refrigerator — or a house.
...
A California study found huge disparities in patients' bills — $1,500 to $180,000, with an average of $33,000.
...
The lowest and highest bills were not freak occurrences; many cases involved charges well over $100,000 and under $2,000. Itemized bills for appendix removal can include fees for staying overnight in the hospital, the surgery and surgical supplies, operating room expenses, anesthesia, imaging tests, medicine and lab tests.
...
The analysis echoes other reports, including a study of 66 hospitals in the U.S. and Canada that found charges for the same services varied widely in both countries.
sursa

sâmbătă, 17 martie 2012

Taxați proprietatea imobiliară, JAPIȚELOR!!!



Taxați munca cu ~50%!
Taxați consumul cu 24%!
Taxați profitul (declarat) cu 16%!
"Taxați" proprietatea imobiliară cu ~0.0001-0.01%!


Frustrații din documentarul de mai jos spun că 6% ar fi de ajuns.


Într-un astfel de scenariu, japițele securiste ar fi scuturate de "valuoare" brutal, într-o primă fază, (datorită "efectului de bază" asupra raportului dintre cerere și ofertă) și ireversibil până la ultimul metru pătrat, în doar câțiva ani. Asta dacă nu cumva vor deveni peste noapte antreprenori talentați (independent de PDL, PSD sau PNL), fie vor forța nota la blowjob sfârșind în "pârnăi" :).
E important să aveți în vedere o realitate crudă, românii sunt clocarzi, stau claie grămăda... unii peste alții, drept urmare impozitul pe metrul pătrat se împarte la 5... 13 familii. :D
Așadar, care ar fi securiștii cei mai triști din lume... înfrânți, violați și ciuruiți?


What you have had since about 1980 is an inversion of what the classical liberals fought for. The rentier interests have fought back against the reformers, and they have won increasingly radical victories to reverse centuries of seeming reform along democratic economic lines.  The rentier interests have fought back against the reformers, and they have won increasingly radical victories to reverse centuries of seeming reform along democratic economic lines.   If you look back at what writers in the early 20th  century expected to see as a result of technological progress and rising productivity, we should be living in a Utopia by now. Suppose you had been told in 1945 about the breakthroughs in medicine, atomic energy, jet aircraft, electronics, computerized gadgets. If you had been told all this back in 1945 when World War II ended, you would have been justified in expecting that we would have a life of leisure by now. You would have wondered how much anyone would need to work each week. Statistics for productivity growth since 1945 show that agricultural productivity has soared even more than manufacturing productivity in the United States. So has productivity in mining – just the reverse of what Ricardian rent theory forecast.   
So why are employees working longer hours and more intensively? Why are entire families – wives as well as elderly men – being forced into the labour force instead of having the life of leisure that technology seemed to promise? Why are life spans shortening, heart disease rising along with strokes and cardiovascular disease in the post-Soviet economies where neoliberal planners have had the freest hand to reengineer “freemarkets”? Nobody expected this.
People are suffering. They know that something is wrong. But nobody has stepped forth and said that it does not have to be this way. There is an alternative. (I will suggest some later.)   The great problem of our time is financialization of our economic life – our business, our personal life and the government itself. By financialization I mean capitalizing every form of surplus income: personal income over and above basic expenditures, corporate income over and above cash flow (that is, after meeting the break-even cost of doing business), and whatever the government can collect in taxes over and above its outlay. All these flows of revenue can be pledged for bank loans at the going interest rate. From the banker’s point of view, equilibrium is reached at the point where the entire economic surplus is paid out as interest. The whole economy is capitalized, and the capitalized value is taken as the measure of the nation’s financial wealth.   The problem is that paying out all the economic surplus as interest leaves nothing over for living standards and hence labor productivity to rise, nothing for corporations to invest in new tangible capital formation, and no government spending for infrastructure or other social and economic needs. A Dark Age descends. Financialization of an economy thus becomes a form of neofeudalism, especially as bankers prefer to lend against collateral already in place than to finance new enterprise, and to back rent-seeking than more risky new direct investment. 
... 
The maximum market price for real estate, corporate industry and other assets is defined by however much a bank will lend. Housing prices, for example, achieve financial equilibrium when a buyer fully mortgages the property’s rental flow. The same is true of commercial office investment. Corporate raiders make a similar calculation when they sit down with their investment banker to calculate – and pledge – the cash flow to obtain a bank loan or sell junk bonds to the financiers. Market equilibrium is reached where a company’s value is its value to raiders, which in turn is as much as banks and bondholders are willing to lend.  This is what the business schools teach students these days. The idea is to cannibalize an economy by turning over the entire surplus to the financial sector. The problem is that few financial returns are spent on goods and services or invested in new means of production. Most are lent out. The limit is reached and the economy collapses at the point where all the surplus revenue is capitalized to pay debt service. No money is left over for new capital investment, not even depreciation set-asides to replace equipment that is wearing out. No seed money is left, no revenue for governments to spend on infrastructure because all is earmarked to pay bondholders. Families are unable to afford an education or save for their retirement. 
The economy turns down not because of the reason that John Maynard Keynes worried about in his General Theory – the prospect of people saving too much as economies became more prosperous – but because families, industry and the government have run too deeply into debt to afford to buy enough goods and services to keep the circular flow (“Say’s Law”) intact between production and consumption. Market demand and employment shrink. That is the essence of debt deflation, and that is the problem that is plaguing economies today.
...
  I find it remarkable that nobody has pointed out that Adam Smith did not say what neoliberals repeat when they count him as their patron saint. His aim, and that of subsequent classical reformers, was to free society from privatized land rent, from financial interest and fees, and from monopoly rents. It was to isolate these forms of revenue that classical economists developed their analysis and quantified it in the 18 and 19th centuries. These revenues come from purely property rights and privilege, not from basic technological or economic necessity. Inevitably, the rentiers fought back. They naturally preferred a post-classical economics that was careful to avoid looking at what is really important in life, especially at how wealth was being obtained. Wealthy people like to think of themselves as earning income, not extracting it or getting a free ride. They even like to think of themselves as hosts, not as parasites – it is the poor, the welfare recipients and even their employees who are the parasites whose income is to be minimized, not their own privileged rake-off income, which they demand should receive special tax benefits because the wealthy financial classes are so essential for economic survival. ...
Yet I have heard no public discussion here (i.e. Australia) of holding down real estate prices and mortgage debt by increasing the land tax. Politicians avoid this because taxpayers react negatively to any kind of a tax rise. The distinction between economically efficient and inefficient taxes has been lost from public discussion. A revenue neutral tax shift – lowering sales taxes and income taxes on wages by the amount that property taxes are raised – would not take in any more tax revenue than now. But it would levy taxes in a way that holds down property prices. A positive financial  effect would be to leave less revenue available for banks to capitalize into interest  charges. Holding down housing and real estate prices – and debt – would lower the  cost of living and doing business. This would make the economy lower cost. That  should be the aim of every economy – to minimize the cost of living and doing business.
Sursa: The Counter-Enlightenment, its Economic Program – and the Classical Alternative - Michael Hudson 
Despre neofeudalism puteți citi mai mult aici sau pe blogul neofeudalistului Mihai Giurgea.
Despre financiarism și reforme "..." aici.

joi, 1 martie 2012

Instituţiile statului minimalist băsist...

... se dau în stambă.

Comunisto-securiştii din soiul cel mai zoios au prins curaj.

_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Retorica ăstuia mi-e pe deplin cunoscută. Construcţia argumentelor derivă din patologia... speciei. N-are niciun fel de aplecare asupra cauzelor, nu-şi pune o secundă problema principiilor, "omul nou" trece direct la... "soluţii".

Reprezentantul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta, al statului minimalist băsist, acest Maicăl Terez de România, salvatorul suprem al tutulor român'lor, face un ultim apel înaintea... reînfiinţării forţelor patriotice... de dreapta.

Puţea Sorinel ăsta să vorbească despre necesitatea dezvoltării şeptelului de intervenţie pe mălai? Ar fi făcut sens ca, într-un an de legendă ... 2012, să fie sacrificat bugetul pentru vaselină rectală?
Doamne fereşte!!! Pt'u...
Musai trebuie să scornim minciuni şi prostii direct din buretele uscat în cutia ucrainiană.

"BOĂI, în alte ţări e aşa cum cred eu că e!"

Eh, ba bine că eşti prost... informat.

Dacă în spatele unui "???contract de voluntariat???" trebuie să existe ceva poate vor pricepe şi cretinii care te-au pus acolo că solidaritatea nu se obţine prin organizarea de mese rotunde cu manipulatori, nici prin rostirea de cuvinte goale de către cvazinazişti şi nici prin... întoarcerea la trecut.

Evident, într-o Românie a productivităţii scăzute compensate prin ani în plus de muncă zilnică... lumină, nu vor putea apărea "voluntari profesionişti" care să-ţi facă ție hrănirea... a peste 200k sinistraţi. Aşa că nu ne rămâne decât să finanţăm în continuare, din "productivitatea scăzută", misiuni de apărare a graniţelor patriei pe alte continente şi să cumpărăm fiare vechi la preţ de avioane.

Fără excepţie, cretinismele comuniste îmbrăcate în retorica nazistă cu garnitură orală de... dreapta, cu care ne-au obişnuit sclavii lui Băsescu, preced simulacre de... dialoguri sociale şi iniţiative de stau girafele în cuc.

Din fericire, nu stabilesc eu priorităţile statului român ... pentru asta există şeful statului, Băsescu, şi cohorta lui de securişti.

În esenţă, trebuie să plătim serviciile statului de dreapta, in general... secrete, dar pentru a beneficia de acestea trebuie să le prestăm voluntar... obligatoriu.

Lista mea de bloguri

Analiză fundamenta...tă